Product number:
STK-B96-SRFD-BLK
Product information "SoliTek Solrif D | B.96 | Black 455 W 3.2+3.2 mm"
The SoliTek Solrif D B.96 Black, with 455 Wp, is an extremely robust glass-on-glass in-roof module for the Solrif roof integration system. With its deep black design and solid 3.2 + 3.2 mm glass construction, it is ideal for high-quality roof solutions with the highest standards of stability, safety and aesthetics.
More information
Product benefits
- 455 Wp module power (B.96 series)
- N-type TOPCon, bifacial for high yields & low degradation
- Glass-glass construction 3.2 + 3.2 mm (TVG) – maximum service life
- Black design for a uniform, elegant roof surface
- Extreme load-bearing capacity up to 10,500 Pa (snow)
- Hail resistance class 5 (50 mm hailstone)
- Fire safety class A / Broof (t1)
- Made in the EU & Cradle to Cradle Gold
Technical data (excerpt)
| Module power | 455 Wp |
|---|---|
| Cell technology | N-type TOPCon, bifacial |
| Efficiency | 22.56% |
| Glass structure | 3.2 mm front glass (AR, TVG) + 3.2 mm rear glass (black, TVG) |
| Dimensions | 1806 × 1160 × 20 mm |
| Weight | approx. 35 kg |
| System voltage | up to 1,500 V |
| Max. test load (wind / snow) | 3,600 / 10,500 Pa |
| Hail resistance | Class 5 (50 mm) |
| Fire resistance | EN 13501-5 Broof (t1) |
Warranty & Sustainability
- 30-year product warranty
- 30-year performance guarantee
- 90% performance after 30 years
- Cradle to Cradle Gold
- Manufactured using 100% renewable energy
- High recycled content & durable materials
Applications
Ideal for roof-integrated photovoltaic systems in residential, commercial and institutional buildings, particularly where there are high snow and wind loads and increased architectural requirements.
| Colour: | BLACK |
|---|---|
| Item height (mm): | 20 |
| Item length (mm): | 1806 |
| Item width (mm): | 1160 |
| Manufacturer's part number: | GG-B-D B.96 / 455W |
| Rated power: | 455 |
| Weight (kg): | 35 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.