Product number:
STK-B96-SRFD-SATIN
Product information "SoliTek Solrif D | B.96 | Satin 455 W 3.2+3.2 mm"
The SoliTek Solrif D B.96 Satin, with 445 Wp, is an extremely robust glass-on-glass in-roof module for the Solrif roof integration system. Its special satin finish, with extremely low reflectivity, ensures a high-quality, glare-free appearance on the roof – ideal for sensitive environments with high architectural and safety requirements.
More information
Product benefits
- 445 Wp module power (B.96 series)
- N-Type TOPCon, bifacial – high efficiency & low degradation
- Glass-glass construction 3.2 + 3.2 mm (TVG) for maximum stability
- Satin finish with extremely low glare (≈ 3600 cd/m²)
- Hail resistance class 5 (50 mm hailstone)
- Extreme snow loads up to 10,500 Pa
- Made in the EU & Cradle to Cradle Gold
Technical data (excerpt)
| Module power | 445 Wp |
|---|---|
| Cell technology | N-type TOPCon, bifacial |
| Efficiency | 22.06% |
| Glass structure | 3.2 mm front glass (satin, tempered) + 3.2 mm rear glass (black, tempered) |
| Dimensions | 1806 × 1160 × 20 mm |
| Weight | approx. 35 kg |
| System voltage | up to 1,500 V |
| Max. test load (wind / snow) | 3,600 / 10,500 Pa |
| Hail resistance | Class 5 (50 mm) |
| Fire resistance | EN 13501-5 Broof (t1) |
Warranty & Sustainability
- 30-year product warranty
- 30-year performance guarantee
- 90% performance after 30 years
- Cradle to Cradle Gold
- Manufactured using 100% renewable energy
Applications
Particularly suitable for roof-integrated photovoltaic systems in residential, commercial and institutional buildings where glare-free operation, high safety standards and architectural quality are crucial (e.g. residential areas, public buildings, transport corridors).
| Colour: | SATIN |
|---|---|
| Item height (mm): | 20 |
| Item length (mm): | 1806 |
| Item width (mm): | 1160 |
| Manufacturer's part number: | GG-B-D-SATIN B.96 / 445W |
| Rated power: | 445 |
| Weight (kg): | 35 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.