Product number:
STK-B96-SRFD-TERRACOTTA BRONZE
Product information "SoliTek Solrif D | B.96 | Terracotta Bronze 370 W 3.2+3.2 mm"
The SoliTek Solrif D B.96 Terracotta Bronze with 370 Wp is a coloured glass-on-glass in-roof module for the Solrif roof integration system, which uniquely combines photovoltaics with a traditional roof appearance. The terracotta bronze finish (RAL 8007) allows for harmonious integration into tiled roofs – ideal for architecturally sensitive areas, listed buildings or high-quality new builds.
More information
Product benefits
- 370 Wp module power (B.96 series)
- N-type TOPCon, bifacial – stable yields & low degradation
- Glass-glass construction 3.2 + 3.2 mm (TVG) for maximum stability
- Terracotta Bronze design (RAL 8007) for a brick-like roof appearance
- Hail resistance class 5 (50 mm hailstone)
- Extreme snow loads up to 10,500 Pa
- Fire safety class A / Broof (t1)
- Made in the EU & Cradle to Cradle Gold
Technical data (extract)
| Module power | 370 Wp |
|---|---|
| Cell technology | N-type TOPCon, bifacial |
| Efficiency | 18.34% |
| Glass structure | 3.2 mm front glass (RAL 8007, TVG) + 3.2 mm rear glass (black, TVG) |
| Dimensions | 1806 × 1160 × 20 mm |
| Weight | approx. 35 kg |
| System voltage | up to 1,500 V |
| Max. test load (wind / snow) | 3,600 / 10,500 Pa |
| Hail resistance | Class 5 (50 mm) |
Warranty & Sustainability
- 30-year product warranty
- 30-year performance guarantee
- 90% performance after 30 years
- Cradle to Cradle Gold
- Manufactured using 100% renewable energy
- Up to 98.8% recyclable
Applications
Ideal for roof-integrated photovoltaic systems in residential areas, town centres, areas near listed buildings, and wherever a traditional roof appearance is to be combined with modern solar energy.
| Colour: | TERRACOTTA BRONZE |
|---|---|
| Item height (mm): | 20 |
| Item length (mm): | 1806 |
| Item width (mm): | 1160 |
| Manufacturer's part number: | GG-B-D-TER B.96 / 370W |
| Rated power: | 370 |
| Weight (kg): | 35 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.