Product information "SoliTek | SOLID Bifacial | B.96 | 455W | Black | Frameless"
The SoliTek SOLID Bifacial B.96 455 W Frameless Black is a high-performance N-type TOPCon glass-glass module with an efficiency of 22.57%, a 3.2+3.2 mm glass structure and a 30-year product and efficiency warranty. Designed to meet the highest standards of design, sustainability and long-term performance.
More information
Highlights
- 455 W nominal power (STC)
- N-type TOPCon – bifacial cell technology
- 22.57% module efficiency
- Frameless design – elegant black finish
- 3.2 + 3.2 mm glass (front textured with AR coating, rear black)
- Extremely resilient – up to 10,500 Pa snow load
- Hail class 4 (HW4) – 40 mm hail test
- Fire Class A
- 98% recyclable, 35% recycled glass content
- Cradle to Cradle Certified® Gold
- Manufactured using 100% renewable energy – Made in the EU
Electrical data (STC)
| Rated power (Pmpp) | 455 W |
|---|---|
| Efficiency | 22.57% |
| Uoc | 34.82 V |
| Umpp | 29.71 V |
| Isc | 15.97 A |
| Impp | 15.31 A |
| Max. system voltage | 1500 V |
| Max. current | 30 A |
| Power tolerance | 0 / +5 W |
Mechanical data
| Dimensions | 1768 × 1140 × 7.2 mm |
|---|---|
| Dimensions with edge sealing | 1772 ±2 × 1144 ±2 × 7.2 mm |
| Weight | 33 kg |
| Glass | 3.2 mm TVG (front & rear) |
| Cells | 96 (6 × 16), 182.2 × 105 mm |
| Frame | Frameless |
| IP rating | IP68 (split junction box) |
| Connector | MC4-EVO2 |
| Max. test load | 5400 / 10500 Pa (wind / snow) |
Temperature behaviour
- Power coefficient (δ): -0.300 %/°C
- Stress coefficient (β): -0.250 %/°C
- Current coefficient (α): +0.045 %/°C
- NMOT: 46 °C
Warranty
- 30-year product warranty
- 30-year efficiency warranty
- 90% power output after 30 years
- First-year degradation: 1%
- Thereafter, only 0.31% annual degradation
Applications
Ideal for high-quality residential and commercial projects, sustainable construction projects, ESG-focused investors, and projects with high demands on long-term yield, sustainability and design.
FAQs
What does N-Type TOPCon bifacial mean?
N-Type TOPCon technology enables higher efficiency, lower degradation and better temperature stability. Bifacial means that the rear side of the module can also generate electricity.
How durable is the module?
Thanks to its glass-glass construction and an annual degradation rate of just 0.31%, 90% of its output is guaranteed after 30 years.
What is the mechanical load capacity?
The module has been tested for extreme loads – up to 10,500 Pa snow load and 5,400 Pa wind load.
Is the module sustainable?
Yes. It is Cradle to Cradle Certified® Gold, consists of 98% recyclable materials and is produced using 100% renewable energy.
| Colour: | BLACK |
|---|---|
| Item height (mm): | 7 |
| Item length (mm): | 1768 |
| Item width (mm): | 1140 |
| Manufacturer's part number: | GG-B.B96/455W |
| Rated power: | 455 |
| Weight (kg): | 33 |
Login